9 miesięcy: Baby brain.

Zdarzyło Ci się, że o czymś zapomniałaś trochę więcej razy niż zazwyczaj?
Albo powiedziałaś coś i nagle zdałaś sobie sprawę, że się powtarzasz?
Powiadają, że to nic złego.
Nawet jeśli kilka razy wyślesz maila do klienta z tym samym pytaniem.
Albo pomylisz imiona. Sól z pieprzem. Przejedziesz kilka metrów na ręcznym, zastanawiając się co się do cholery dzieje z samochodem z którym do tej pory nie miałaś najmniejszych problemów.
W myślach zaczniesz pisać najczarniejsze scenariusze i zastanawiać się do kogo powinnaś zadzwonić, kiedy okaże się, że nie wziełaś telefonu. Mimo, że przed ciążą raczej się  to nie zdarzało.
Zapomnisz, gdzie zaparkowałaś.
Zadasz po raz wtóry to samo pytanie koleżance siedzącej obok.
Uświadomisz sobie, że odpowiedzi na pytania, które zadałaś, giną gdzieś w przestrzeni a ty nijak nie potrafisz ich zarejestrować. Dlatego pytasz o to samo po raz kolejny.
Wrócisz do sklepu kilka razy bo pomimo listy zakupów, znowu o czymś zapomniałaś.
Albo kupisz coś, by po kilku dniach stwierdzić, że wcale tego nie potrzebowałaś.

Ciąża to nie tylko rosnący brzuch.

Kiedy zdarzyło mi się zapomnieć o kilku sprawach w pracy, uznałam, że to jakieś dziwne zmęczenie i naprawdę nie warto się tym przejmować.
Ale kilka razy usłyszałam od swoich kolegów (tak właśnie - od mężczyzn - nie od kobiet) określenie 'baby brain' w które w ogóle nie chciało mi się wierzyć. Uznałam je za marną wymówkę.
Ale kiedy posłuchałam kilku kobiet (taka ze mnie feministka!) wszystko zaczęło układać się w logiczną całość,

Naukowcy twierdzą, że w czasie ciaży, kobiety używają prawej półkuli mózgu o wiele częściej niż 'świeże' mamy. Powodem tego zjawiska ma być więź, którą zaczynają budować ze swoim, jeszcze nienarodzonym dzieckiem.
Wiele ciężarnych kobiet uważa, że w tym właśnie czasie stały się bardziej zapominalskie i ciężej im się skoncentrować na rozwiązaniu  logicznych zadań.
Mają również więcej spraw na głowie. Ich ciało się zmienia i często nie łatwo zaakceptować fakt, że nie mieszczą sie w swoje ubrania a hormony nie przestaja szaleć. Taka kobieta nie tylko czuje się zagubiona, ale samej też jest jej ciężko określić, gdzie kończy się jej charakter a zaczynają zmiany hormonalne :)

Ponadto, kobieta w ciąży stara się przyzwyczaić do faktu, że jej życie właśnie się zmienia i jest to tylko początek wielkich zmian. Chce mieć też wiele spraw pod kontrolą, przyswaja nowe informacje (nawet te, których nie potrzebuje) a przede wszyst,kim przygotowuje się do nowej roli.

Dlatego, kiedy po raz kolejny zapomnisz, gdzie zaparkowałaś swój samochód, po prostu uśmiechnij się nad tym i...miej nadzieję, że 'baby brain' za jakis czas minie.

M.

No comments: